DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W bibliotece obchodziliśmy Dzień Kota. Dzieci, które odwiedziły bibliotekę z zainteresowaniem przeglądały książki i ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza, dowiedziały się, jak wołać kota w różnych językach. Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy przygotowane przez panie bibliotekarki.
W tym dniu dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane w bibliotece kocie maski. Mogły pomalować sobie buźki. Zorganizowany został konkurs plastyczny na temat ,,Pokaż mi swojego kota”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Powstały piękne prace. Zwycięzcom gratulujemy !
M. Kowalska
Walentynki w bibliotece
Walentynki w bibliotece14 lutego świętowaliśmy Walentynki. Dzień zakochanych uczciliśmy zabawami, konkursami wiedzy, rozwiązywaniem zagadek, łamigłówek, słodkim poczęstunkiem. Panie bibliotekarki udekorowały bibliotekę, przygotowały gazetkę na korytarzu szkolnym i w bibliotece o historii powstania tego święta, przygotowały ciekawostki, wiersze, sentencje na temat miłości, przyjaźni. Za rozwiązanie zagadek, konkursów dzieci otrzymywały drobne nagrody.
Dzień Kubusia Puchatka
W bibliotece obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Była to doskonała okazja, by sięgnąć po ciekawostki na temat tego wyjątkowego misia, jego przyjaciół, przypomnieć i poznać wiele zabawnych historii związanych z przygodami Kubusia oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze. Dzieci musiały ruszyć w drogę po śladach zostawionych przez Kubusia Puchatka i zebrać słoiczki z miodem, pokonać labirynt prowadzący do miodku. Przygotowane zagadki były testem wiedzy
o przygodach Puchatka i jego przyjaciół. Konkurs na najszybsze zjedzenie wafelka z miodkiem, czyli ,,małego co nieco” cieszył się ogromnym powodzeniem. Tego dnia czytelnicy mogli wysłuchać opowiadania o Kubusiu i udzielić odpowiedzi dotyczących jego treści. Rozwiązywanie quizu internetowego „Przyjaciele Kubusia” wymagało logicznego myślenia. Na koniec zabawy wręczono dzieciom odznaki Przyjaciela Kubusia Puchatka, a drobny poczęstunek uatrakcyjnił spotkanie w bibliotece. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje książek i zabaw zainspirują dzieci do samodzielnego czytania.
Małgorzata Kowalska
Światowy Dzień Ziemi
to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania społeczeństw o problemach klimatycznych na Ziemi.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi upłynie pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Motyw przewodni święta będzie miał szczególne znaczenie w dobie pandemii. Większość akcji mających na celu promowanie ekologicznych postaw musi się przenieść do świata wirtualnego. Można tam znaleźć ciekawe filmiki i porady dotyczące ochrony przyrody. W naszej szkole kontynuowana jest akcja zbierania baterii.
Aby chronić środowisko trzeba zmienić swoje nawyki. Wystarczy wyłączyć telewizor z funkcji czuwania, wyjąć z gniazdka ładowarkę, na zakupy zabrać własną torbę lub zakręcić cieknący kran.
Zachęcam do obejrzenia prezentacji na temat działań proekologicznych i skutków zanieczyszczeń środowiska przygotowanej przez Martynę Ratajczyk i Wiktorię Kaźmiruk - uczennice klasy 7b .
Małgorzata Kowalska
Prezentacja na temat działań proekologicznych i skutków zanieczyszczeń środowiska.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia.
Corocznie, 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzone są dwa święta: Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia.
Jest to Święto szczególne - niewiele jest zawodów, które w charakter swojej pracy mają wpisaną Misję, Powołanie, Służbę.Dla Nich uśmiech Pacjentów jest najwyższą nagrodą.
W tym szczególnym Dniu pamiętajmy o pielęgniarkach, lekarzach, podarujmy im dobre słowo i podziękujmy za bezinteresowną pomoc.
Życzymy wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia
wytrwałości, zadowolenia i nadziei.
Dzień Kubusia Puchatka 18 stycznia
W rocznicę urodzin A.A. Milne twórcy sympatycznego misia o bardzo małym rozumku, czyli 18 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Czytaj dalej ...
Na mikołajki czekają zwykle najmłodsi, coraz częściej jednak i dorośli liczą na otrzymanie podarunku od Mikołaja. Skąd wywodzi się ten zwyczaj i jakie prezenty kiedyś otrzymywano od świętego Mikołaja?
Już w osiemnastym wieku w Polsce panował zwyczaj dawania prezentów. Dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty lub pytał dorosłych czy były grzeczne. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne zamiast upominku na dzieci czekała rózga.
Zwyczaj mikołajkowy najbardziej rozwinął się w czasach PRL-u. Wówczas 6 grudnia nazwano mikołajkami. Prezenty w „magiczny” sposób pojawiały się zwykle w nocy z 5 na 6 grudnia. Podkładane były pod poduszkę, zostawiane w buciku czy ostatnio modnych dużych skarpetach.
W katolicyzmie i prawosławiu 6 grudnia wspomina się świętego Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
Mikołajki na stałe wpisały się w nasz kalendarz. W naszej szkole jest zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami po wcześniejszym losowaniu „swojego mikołaja”. Tego dnia uczniowie chętnie odwiedzali bibliotekę, ponieważ czekały na nich niespodzianki, zabawy mikołajkowe i książki o tematyce świątecznej.
M. Kowalska
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Święto to ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej…11 LISTOPADA
Biblioteka szkolna poleca książki i materiały dydaktyczne związane ze Świętem Niepodległości
Panie bibliotekarki zapraszają do korzystania ze zdalnej biblioteki
Biblioteka szkolna poleca książki i materiały dydaktyczne związane ze Świętem Niepodległości