Projekt „Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację”
W ramach projektu „Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację” nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23 nasi uczniowie biorą udział w wielu różnorodnych zajęciach. #FunduszeUE # FunduszeEuropejskie
2W ramach projektu prowadzone są zajęcia rozwijające umiejętności i zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka angielskiego. W trakcie zajęć uczniowie poszerzali zasób słownictwa i struktur leksykalno – gramatycznych oraz ćwiczyli umiejętności językowe. Duża część zajęć przeprowadzona została z wykorzystaniem technologii komputerowej i informacyjnej. W trakcie zajęć uczniowie dowiadywali się o otaczającym ich świecie dzięki anglojęzycznym stronom internetowym. Uczyli się języka w ciekawy i motywujący sposób dzięki wykorzystaniu stron, platform edukacyjnych i aplikacji wspierających naukę języków obcych, takich jak strona edukacyjna British Council, Instaling czy Quizlet.
W trakcie zajęć wykorzystywane były też roboty Photony, dzięki którym uczniowie uczyli się języka angielskiego i poznawali elementy kodowania. Zrealizowane w ramach projektu zajęcia umożliwiły uczniom podniesienie poziomu umiejętności w języku angielskim, poszerzyły ich wiedzę o otaczającym świecie i dały okazję do kształcenia umiejętności współpracy w grupie.
Ewa Niewęgłowska realizowała projekt edukacyjny Język polski? Łatwizna!.
W ramach projektu odbywały się zajęcia grupowe o charakterze wyrównawczym dla uczniów z klas 4-5 w wymiarze 2 godzin 45-minutowych tygodniowo dla każdej grupy. Podczas zajęć został zrealizowany program i cele edukacyjne,nauczycielka indywidualizowała zajęcia, dostosowując je do możliwości psychofizycznych uczniów.
Uczniowie utrwalali niezbędne wiadomości i doskonalili umiejętności wymagane na języku polskim takie jak czytanie głośne i ciche ze zrozumieniem, tworzenie wypowiedzi ustnych i pisemnych.Rozwijali zainteresowania czytelnicze, doskonalili umiejętności językowe i ortograficzne oraz kształtowali pismo.
Na zajęciach były wykorzystywane teksty do czytania ze zrozumieniem, zadania dla uczniów mających specyficzne trudności w nauce czytania i pisania, zadania utrwalające gramatykę.
Dzięki tym zajęciom uczniowie Łatwiej radzili sobie na lekcjach, praca w małej grupie pomagała im w przezwyciężaniu bariery nieśmiałości i lęku przed brakiem akceptacji. Uczniowie nabierali wiary we własne możliwości.W ramach projektu „Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację” od września 2024 r. prowadzone są w Szkole Podstawowej im. Świętego Pawła II w Białce zajęcia rozwijające zainteresowania oraz zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego. Na zajęcia uczęszczają uczniowie klas I, III, IV i V V-VI. Zajęcia rozwijające z języka angielskiego skierowane są do uczniów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z języka angielskiego oraz tych, którzy wykazują zainteresowania tym językiem. Zajęcia wyrównawcze mają na celu podniesienie poziomu wiedzy uczestników oraz wyrównanie braków. Na pierwszych zajęciach zostały przeprowadzone testy diagnostyczne w celu ustalenia poziomu wiedzy uczniów. Pomogło to również nauczycielowi w doborze tematów i metod pracy z grupami. Zajęcia są realizowane zgodnie z tematyką zawartą we wcześniej przygotowanym programie. Zajęcia w tych grupach prowadzone są z wykorzystaniem różnych metod i form pracy utrwalających słownictwo i wprowadzone zagadnienia gramatyczne. Pracujemy z tablicą interaktywną, płytami interaktywnymi, tabletami z dostępem do Internetu. W ramach zajęć uczniowie kształcą wszystkie cztery podstawowe umiejętności językowe: mówienie, pisanie, słuchanie i czytanie. Utrwalana jest i poszerzana wiedza gramatyczna oraz leksyka, doskonalona jest umiejętność mówienia, słuchania, czytania oraz pisania. Uczniowie mają również możliwość zgłębienia wiedzy dotyczącej tradycji i kultury krajów anglojęzycznych.
3Zajęcia wyrównawcze z j. polskiego w grupie I i VIII odbywały się w wymiarze 4 godzin tygodniowo w każdej. W czasie lekcji utrwalano wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej dla klasy V i VI. Analizowano treści z zakresu kształcenia literackiego i kulturowego oraz kształcenia językowego i tworzenia wypowiedzi. Korzystano z dostępnych źródeł internetowych (wordwall, superkid i innych gier dydaktycznych), bibliotecznych i zasobów własnych nauczyciela. Stosowano metody aktywizujące takie jak: drama, inscenizacja, burza mózgów i inne. Uczestnicy pracowali indywidualnie i w grupach.
„Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację” nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23
„Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację” nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Całkowity koszt projektu: 1 227 380,36 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 1 043 273, 31 zł.
#FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
- Projekt jest realizowany od dnia 1 marca 2024r. do 30 czerwca 2025r. w 6 Szkołach Podstawowych z Gminy Radzyń Podlaski:
SP im. Romualda Traugutta w Białej
SP im. Świętego Jana Pawła II w Białce
SP w Branicy Radzyńskiej
SP w Brzostówcu
SP w Paszkach Dużych
SP w Zabielu
Cel główny projektu to poprawa jakości kształcenia w 6 szkołach podstawowych z Gminy Radzyń Podlaski poprzez wdrożenie programów rozwojowych w 6 szkołach i realizację działań zmierzających do nabycia przez 90% z 339 uczniów (162 kobiet/uczennic, 177 mężczyzn/uczniów) kwalifikacji (zgodnie z definicją wskaźnika „Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu”), do nabycia kompetencji przez min. 90% z 64 nauczycieli/nauczycielek (52kobiety, 12 mężczyzn) oraz do zwiększenia potencjału dydaktycznego
6 SP poprzez zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych do zajęć w okresie 01.03.2024 - 30.06.2025 r.
Wdrożenie w 6 Szkołach Podstawowych programów rozwojowych w projekcie przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego EFS+.CP4.F – wspieranie równego dostępu do dobrej jakości włączającego kształcenia i szkolenia.
- W ramach projektu wsparciem objętych zostanie min. 339 uczniów z terenów wiejskich. 90% z 339 uczniów/uczennic nabędzie kwalifikacje, kompetencje kluczowe, społeczne lub społeczno-emocjonalne lub umiejętności/kompetencje podstawowe, przekrojowe lub zawodowe;
- 85 uczniów (40 kobiet/ 45 mężczyzn) w tym 17 osób z niepełnosprawnością objętych zostanie wsparciem psychologiczno-pedagogicznym m.in. zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, o charakterze socjoterapeutycznym, terapia pedagogiczna;
- 339 uczniów (162 kobiety/uczennice, 177 mężczyzn/uczniów) warsztatami dodatkowymi dla uczniów i/lub zajęciami dydaktyczno-wyrównawczymi, zajęciami wyjazdowymi rozwijającymi kompetencje społeczno-emocjonalne, umiejętności podstawowe i przekrojowe;
- 69 uczniów (kobiet/mężczyzn) z klas VII – VIII weźmie udział w doradztwie edukacyjno-zawodowym oraz wyjazdach zawodoznawczych do pracodawców.
- W ramach projektu 64 nauczycieli/nauczycielek podniesie swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w szkoleniach i studiach podyplomowych.
- W ramach projektu 6 Szkół Podstawowych z Gminy Radzyń Podlaski zwiększy swój potencjał dydaktyczny dzięki doposażeniu w sprzęty i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć w projekcie.
Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną
W ramach projektu „Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną” FELU.10.03-IZ.00-0040/23 w Szkole Podstawowej w Białce od stycznia do czerwca 2024 r zrealizowane zostały zajęcia rozwijające umiejętności z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, plastyki, nauki tańca, informatyki i piłki nożnej.
W ramach projektu „Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną” uczniowie szkoły wzięli udział w wycieczkach do Warszawy, które odbyły się w dwóch terminach, 21 marca dla uczniów klas młodszych, a 22 marca - dla starszych. Głównym celem wycieczki było skorzystanie z oferty Centrum Edukacji i Nauki Kopernik i udział w pokazie w Planetarium. Uczniowie mieli też okazję do zapoznania się z najważniejszymi miejscami i obiektami Warszawy, takimi jak: Syrenka Warszawska, Starówka, Pałac Prezydencki, siedziba sejmu RP, Pomnik Małego Powstańca.
W ramach projektu z języka angielskiego odbywały się zajęcia pod nazwą "Akademia językowa” w formie indywidualnej zostało objętych troje uczniów, a jedenastu - w formie grupowej. W trakcie zajęć uczniowie poszerzali zasób słownictwa i struktur leksykalno – gramatycznych oraz ćwiczyli umiejętności językowe z wykorzystaniem technologii komputerowej i informacyjnej, m.in. aplikacji Google Earth pozwalającej na odbycie wirtualnej podróży po świecie oraz aplikacji wspierających naukę języków obcych, takich jak Instaling czy Quizlet. W trakcie zajęć wykorzystywane były też robociki Photony, dzięki którym uczniowie nie tylko uczyli się języka angielskiego, ale i poznali elementy kodowania. Zrealizowane w ramach projektu zajęcia umożliwiły uczniom podniesienie poziomu umiejętności komunikacji w języku angielskim, poszerzyły ich wiedzę o otaczającym świecie i dały części z nich okazję do kształcenia umiejętności pracy w grupie. Zajęcia realizowała mgr Ewa Kowalczyk.
Ewa Niewęgłowska realizowała projekt edukacyjny Język polski? Łatwizna!. W ramach projektu odbywały się zajęcia indywidualne z trzema uczniami. Uczestnicy bardzo chętnie uczęszczali na zajęcia projektowe oraz aktywnie w nich uczestniczyli. Każdy uczeń uczestniczył w osiemnastu 45 - minutowych zajęciach. Podczas zajęć został zrealizowany program i cele edukacyjne, nauczycielka indywidualizowała zajęcia, dostosowując je do możliwości psychofizycznych uczniów. Uczniowie pisali testy na wejście i wyjście, które wykazały przyrost wiedzy u uczestników projektu.
W realizacji projektu „J. polski? Łatwizna!” brało udział 11 dzieci z klasy 1a i 1b. Zajęcia odbywały się w wymiarze 1 godziny w tygodniu przez 18 tygodni. Podczas lekcji uczniowie doskonalili umiejętności w zakresie czytania, pisania i mówienia. Dominowały metody pracy oparte na grach i zabawach dydaktycznych. Uczniowie wzbogacili swoje kompetencje w zakresie języka polskiego, a także zwiększyli motywację do pracy na lekcjach. Projekt realizowała Małgorzata Tabara.
Zajęcia grupowe z matematyki „Matematyk I ligi” prowadziła mgr. Dorota Koncerewicz dla klas II a i II b Zajęcia grupowe z matematyki odbywały się w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez 18 tygodni. Na zajęcia uczęszczało 10 uczniów. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały zadania matematyczne, ćwiczyły sprawność obliczeń matematycznych, rozwiązywały ciekawe łamigłówki matematyczne, uzupełniały kwadraty magiczne. Nie zabrakło różnorodnych gier, które uatrakcyjniały zajęcia. Dzieci uczyły się matematyki poprzez działanie i zabawę. Uczniowie uczestniczący w zajęciach mogli rozwijać swoje zainteresowania i uzupełniać wiedzę matematyczną w innych warunkach niż na lekcji, w swobodnej atmosferze. Uczyli się pracy w zespole i zdrowej rywalizacji. Postępy czynione przez uczniów w czasie zajęć nie podlegały ocenie szkolnej. Zajęcia przyniosły oczekiwane efekty. Poprzez udział w zajęciach dzieci uczyły się systematyczności, obowiązkowości i zdrowej rywalizacji, miały możliwość rozwijania logicznego myślenia. Bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Zajęcia rozwijające u uczniów cyfrowe umiejętności przekrojowe realizował mgr Dariusz Jurek. W zajęciach uczestniczyło 10 uczniów. W ramach grupowych zajęć rozwijali kompetencje cyfrowe „TIK na TAK”. Uczniowie budowali roboty i pisali do nich oprogramowanie wprawiając je w ruch. Zajęcia budziły dużą ciekawość i zainteresowanie uczniów.
Celem realizowanych w ramach projektu zajęć z plastyki, rysunku i malarstwa było rozwijanie u uczniów kompetencji z zakresu świadomości i ekspresji kulturalnej, doskonalenie sprawności manualnej, zapoznawanie z nowym materiałem plastycznym, poznawanie nowych technik plastycznych, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej, kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej, rozwijanie sfery sensorycznej oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych. W zajęciach systematycznie uczestniczyło dziesięcioro uczniów klas czwartych i trzecich. Do prac plastycznych wykorzystywano materiały naturalne oraz materiały zakupione z funduszy projektu. Zajęcia prowadziła Pani Edyta Skrzeczkowska.
Zajęcia indywidualne z matematyki „Matematyk I ligi” prowadził mgr Marek Wojtyczka z uczniem z klasy 5 i dwóch uczniów z klasy 6a i 6b.Celem zajęć było rozwijanie u uczniów podstawowych umiejętności matematycznych. Uczniowie systematycznie uczęszczali na zajęcia aktywnie w nich uczestnicząc. Uczniowie uzyskali pozytywne rezultaty dużego przyrostu umiejętności w korelacji z wynikami testów na wejście.
Pan Michał Szabrański realizował program grupowych zajęć nauki tańca z grupą 10 uczniów. Poznali treści teoretyczne dotyczące tańca Zumba, poznali kroki podstawowe, styl: salsa, cumbia, reggaeton i merengue. Nauczyli się podstawowych układów tanecznych w oparciu o poznane kroki podstawowe.
Program grupowych zajęć z gry w piłkę nożną w ramach projektu „Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną” z grupą uczniów prowadził mgr Artur Dadasiewicz
Główne zadanie programu polegało na umożliwieniu podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych z piłki nożnej pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Białce, w szczególności wśród dzieci i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym, nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej
Realizatorem projektu tj. Gmina Radzyń Podlaski „Gmina Radzyń stawia na edukację pozaformalną”
Celem programu było:
- stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;
- poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;
- promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;
- zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
- stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie,
- tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;
- optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej- wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.
Realizacja założeń powyższego programu w naszej szkole przebiegała w jednej 12 osobowej grupie uczniowskiej prowadzonej przez nauczyciela wychowania fizycznego. Zajęcia były przeprowadzone w wymiarze 22 godzin dydaktycznych w okresie realizacji projektu tj. 03.04 do 15.06.2024 r.
Zajęcia odbywały się systematycznie w poniedziałki na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej oraz w środę na szóstej godzinie lekcyjnej w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach. Odbywały się one na dostępnych w szkole obiektach sportowych, przystosowanych do prowadzenia zajęć sportowych.
Uczniowie poznali podstawowe przepisy gry w piłkę nożną, prawidłowe poruszanie się po boisku w praktyce, zastosowanie poznanych elementów technicznych i taktycznych w celu osiągnięcia najlepszego wyniku sportowego. Rozwijano u uczniów kompetencji z zakresu świadomości i ekspresji kulturalnej oraz pracy zespołowej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
W ramach każdych prowadzonych zajęć uczniowie pisali testy na wejście i wyjście, które wykazały przyrost wiedzy u uczestników projektu.
Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną
Zapraszamy rodziców do zapoznania się z warunkami przystąpienia do projektu „Radzyń Podlaski stawia na edukację pozaformalną” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027. Rekrutacja do projektu trwa od 1 grudnia w Szkole Podstawowej w Białej, Szkole Podstawowej w Białce, Szkole Podstawowej w Brzostówcu, Szkole Podstawowej w Paszkach Dużych, Szkole Podstawowej w Zabielu, Szkole Podstawowej w Żabikowie. Celem głównym projektu jest nabycie w okresie od 01.01.2024 do 30.06.2024 nowych umiejętności, uzdolnień, zainteresowań poza edukacją formalną z zakresu wielojęzyczności, kompetencji matematycznych/cyfrowych, nauki tańca, gry w szachy, rozwijania uzdolnień plastycznych, gry w piłkę nożną, lekcji śpiewu. Projekt jest skierowany do grupy 232 uczniów/uczennic znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, którzy uczą się w jednej z wyżej wymienionych szkół.